Fauna Slovenského raja
Slovenský raj je vyhľadávanou turistickou atrakciou, ktorú ročne navštívia státisíce turistov. Napriek tomu tu však nájdeme miesta, kde je nenarušená príroda, ktorá poskytuje domov pre mnohé vzácne a ohrozené druhy živočíchov.
Druhovo veľmi početná je fauna bezstavovcov, z ktorých sú mnohé biologicky, esteticky a hospodársky významné. Jedným zo zriedkavých druhov je aj vrzúnik mramorový.
Na území národného parku sa vyskytuje viac ako 2000 druhov motýľov. K najvzácnejším patrí jasoň červenooký a modráčik krvavcový. Svoju estetickú hodnotu majú aj bežné druhy, napríklad babôčka zubatokrídla.
Vo vodách riek Hornádu a Hnilca a ich prítokov sa nachádza viacero druhov rýb. Medzi najpočetnejšie patria pstruh dúhový a lipeň tymiánový.
Mokrade, vyvieračky a periodické mláky poskytujú vhodné živočíšne podmienky pre obojživelníky.
Značná pestrosť prírody vytvára vhodné podmienky aj pre živočíchov plazov. Náš jediný jedovatý plaz je vretenica severná, ktorá vyhľadáva suché slnečné miesta.
Slovenský raj poskytuje hniezdne možnosti mnohým druhom vtákov. Z dravých druhov vtákov je to napríklad orol skalný, myšiak hôrny, či jastrab krahulec. Typickým hniezdičkom v sklaných dutinách je sokol sťahovavý.
Medzi druhy lesných spoločenstiev patria kuvičok vrabčí, naša najmenšia sova. Kedysi bežný druh hlucháň hôrny je dnes na pokraji vyhynutia. Na jeho ústupe sa podieľa viacero faktorov, no medzi najvýznamnejšie patrí dramatický úbytok vhodných biotopov.
V Slovenskom raji sa možno stretnúť s jeleňom lesným, srncom lesným alebo diviakom lesným. Darí sa tu aj nepôvodnému kamzíkovi vrchovskému alpskému, ktorý obýva hlavne skalné biotopy.
V početných jaskyniach Slovenského raja zimuje 18 druhov netopierov.
Divočina Slovenského raja poskytuje domov aj veľkým šelmám medveďovi hnedému, vlkovi dravému, rysovi ostrovidovi, či líške hrdzavej.