Prielom Hornádu
Prielom Hornádu patrí spolu s Tomášovským výhľadom a roklinou Suchá Belá medzi najznámejšie turistické lákadlá a nesie rozhodne aj veľkú zásluhu na tom, že Slovenský raj patrí medzi najkrajšie prírodné oblasti Slovenska.
Táto kaňonovitá tiesňava je dlhá takmer 12 kilometrov a predstavuje úsek horného toku rieky Hornád od ústia Veľkej Bielej vody, cez turistické centrum Čingov až po obec Smižany.
Rieka Hornád tu vytvorila kaňonovité údolie, ktoré oddeľuje tzv. okrajové pásmo od centrálnej časti národného parku Slovenský raj. Údolie, ktoré obklopuje Hornád, predstavuje miestami úzku priepasť, ktorej výška brehov sa môže vyšplhať až na 150 metrov.
Parkovanie
Na parkovanie môžete využiť spoplatnené parkoviská na Podlesku alebo na Čingove. Podrobnejšie informácie nájdete na parkoviská a parkovné.
Prechod tiesňavou
Po celej trase sú rozmiestnené rôzne drevené lavičky, kde sa návštevníci môžu zastaviť a oddýchnuť si. Taktiež sa tu nachádza niekoľko studničiek s pitnou vodou, ktoré sú vítaným zdrojom osvieženia pre turistov.
Z výhľadových miest budete mať možnosť navštíviť Tomášovský výhľad, Ihrík a Soviu skalu, kde sa budete môcť tešiť z panoramatických výhľadov a malebných scenérií. Z tejto tiesňavy sa môžete vybrať aj do Kláštorskej rokliny, ktorá vás privedie na ďalšiu známu lokalitu - Kláštorisko, ktoré má svoje nezameniteľné čaro, no taktiež aj rozsiahlu históriu.
Pri vstupe do tiesňavy je taktiež potrebné zaplatiť návštevný poplatok.
Splav Hornádu
V letnej turistickej sezóne je možné túto tiesňavu za priaznivých podmienok a dostatku vody zdolať pomocou člnov (jedno alebo dvojmiestne lode - kajak, kanoe, nafukovacie člny, paddleboard), nakoľko je aj splav veľmi obľúbenou aktivitou pre mnohých turistov. Bližšie informácie nájdete na tejto stránke.
Zimná turistika
V rámci turistiky cez Prielom Hornádu môžeme zaznamenať výrazné zvýšenie obľúbenosti tejto aktivity najmä v zimnom období, keď mnohí turisti vnímajú okolitú prírodu s úplne iným nadšením. Pri prechádzke touto tiesňavou sa ocitnete v úžase nad nesmiernou silou, ktorú príroda okolo Prielomu Hornádu vyžaruje. Do očí vám padne aj fascinujúca hra svetla, ktorá preniká cez modrasté vrstvy zrážaného ľadu, ktoré miestami dosahujú skutočne úchvatné rozmery.
Prielom Hornádu je dostupný pre návštevníkov po celý rok. V zimnej sezóne, keď je hrúbka ľadu dostatočne bezpečná, je možnosť prechádzať sa po zamrznutej rieke pešo, na bežkách, či na korčuliach. Počas tohto obdobia sa táto prirodzená cesta mení na ľadový chodník, otvárajúc nové možnosti pre nádherné zimné zážitky.
Náučný chodník
V Prielome Hornádu je taktiež vybudovaný náučný chodník s prírodovedným, ochranárskym a historickým zameraním. Chodník je otvorený celoročne a je prístupný z Čingova alebo z Podleska. Má dĺžku 22 km a prechod trvá 7 hodín. Trasa má 16 zastávok s 20 panelmi, ktoré poukazujú na mnohé prírodné zaujímavosti. Trasa chodníka sa dá rozdeliť na dve samostatné okružné trasy – Hrdlo Hornádu > Trstený potok a späť alebo Čingov > Trstený potok a späť.
História
Veľmi dlhý čas nebol prielom Hornádu vôbec prechodný po celom svojom rozsahu, až do roku 1974, keď bola dokončená výstavba chodníka vďaka členom Horskej záchrannej služby. Týmto vznikol prístup k jednému z najohromujúcejších a najatraktívnejších turistických chodníkov, ktoré Slovenský raj ponúka.
Od roku 1964 je prielom Hornádu oficiálne vyhlásený ako Národná prírodná rezervácia s rozlohou 290 hektárov. Táto rezervácia sa rozkladá v katastrálnych územiach obcí Letanovce, Hrabušice a Spišské Tomášovce v okrese Spišská Nová Ves v Košickom kraji. Územie nesie v sebe vysokú hodnotu z hľadiska krajiny a estetiky, s výraznými a pôsobivými skalnými útvarmi, ako aj rozmanitou flórou a faunou, ktoré poskytujú zaujímavý pohľad na prírodné bohatstvo tohto regiónu.