Veľký Sokol
Táto roklina je považovaná za najexponovanejšiu a zároveň jednu z najdivokejších roklín Slovenského raja. Veľký Sokol je taktiež najdlhšia roklina v tomto národnom parku. Tiahne sa zo severozápadu na juhovýchod v západnej časti Glackej plošiny. Nachádza sa mimo hlavných turistických centier a preto patrí medzi menej navštevované rokliny v Slovenskom raji.
Najlepším a najbližším východiskovým bodom pre túto roklinu je Píla – Piecky, kde môžete využiť platené parkovisko. Cesta z parkoviska na Píle – Piecky na začiatok Veľkého Sokola trvá približne 25 minút.
V tejto rokline sa stretnete s Malými a Veľkými kaskádami, Malým a Veľkým vodopádom. Tak ako každá roklina, aj Veľký Sokol má svoje čaro a ponúka tak nezabudnuteľné zážitky počas prechodu touto roklinou.
Veľký Sokol je prístupný počas celého roka. Podmienky v rokline sa môžu meniť v závislosti od ročného obdobia alebo počasia. Preto odporúčame vhodný výber turistického oblečenia a vybavenia (pevná obuv, náhradné ponožky atp.). V zimných mesiacoch môžu byť rebríky pokryté ľadom, preto odporúčame vziať si so sebou mačky.
Pri vstupe do rokliny je taktiež potrebné zaplatiť návštevný poplatok.
Parkovanie
Na parkovanie môžete využiť spoplatnené parkovisko v lokalite Piecky - Píla, odkiaľ je to približne 25 minút pešo po zelenej značke k rázcestiu Sokol, horáreň, ktoré je začiatočným bodom Veľkého Sokola. Podrobnejšie informácie nájdete na parkoviska a parkovné.
Prechod roklinou
Roklinou Veľký Sokol vedie žltá turistická značka a je priechodná len v jednom smere – proti prúdu potoka. Dĺžka tejto rokliny je 5,5 km so 305 m stúpaním a jej prechod trvá približne 2,5 hodiny.
Prechod touto roklinou je ozajstným turistickým zážitkom. Budú vás obklopovať mohutné vápencové skalné zrázy, miestami až 300 metrov vysoké. Jednosmerný prechod je zabezpečený sústavou drevených či kovových rebríkov, mostíkov a stúpačiek.
Po prechode Veľkým Sokolom je najlepšia cesta pre návrat v smere Glacká cesta > Glac, bývalá horáreň > Malá poľana, rázcestie > Palc, rázcestie > Píla - Piecky. Táto cesta trvá približne 2,5 hodiny.
Ak chcete svoju túru ukončiť na Podlesku, pokračujte v smere Glacká cesta > Glac, bývalá horáreň > Malá poľana, rázcestie > Glac, Malá poľana > Suchá Belá, záver > Pod Vtáčim hrbom > Nad Podleskom > Podlesok. Táto cesta trvá necelé 3 hodiny.
Požičovňa bicyklov
Ak si chcete spríjemniť cestu späť na Podlesok, môžete využiť možnosť zapožičania bicykla od spoločnosti Cyklo Tour Spiš. Bicykel si môžete požičať v závere Suchej Belej alebo taktiež na Kláštorisku. Cena za zjazd na Podlesok je 7,50 €.
História
Roklina bola objavená v auguste roku 1898, kde ju prvým prechodom objavila skupina Martina Rótha, za účelom hľadania plesnivcov. V nasledujúci deň sa táto skupina zhodla, že Veľký Sokol treba spropagovať a upraviť pre turistické účely.
Druhý prechod roklinou sa uskutočnil v septembri, o mesiac neskôr, kedy účastníci prešli aj zvyšnú, hornú časť Veľkého Sokola. Záverečná a zároveň najkrajšia časť rokliny je Róthova roklina, ktorá je pomenovaná po Martinovi Róthovi, ktorý spolu so svojou skupinou prešiel celým Veľkým Sokolom ako prvý.
V roku 1899 bol od horárne na Glaci vybudovaný za pomoci vojska chodník do Veľkého Sokola.
O pomenovaní Veľkého Sokola sa medzi ľudmi zachovala povesť z čias uhliarov:
„Manželka istého uhliara niesla mužovi obed, ktorá niesla na rukách svoje dieťa. Pri podávaní obedu svojmu mužovi položila dieťa kúsok ďalej na zelenú pažiť. Zrazu sa prihnal veľký sokol a dieťa odniesol. Povesť vraví, že kostičky tohto dieťaťa sa nachádzajú stále na nedostupných bralách Veľkého Sokola.“
Iná verzia hovorí, že pri pohľade z vysokých bŕd na vápencové braliny má tiesňava podobu letiaceho sokola.